top of page
חיפוש

חמישה כלים חשמליים שכל נגר/בנאי חובב צריך בבית

בכדי לשתול עציץ לא חייבים להזמין גנן. כמו כן, בשביל לבנות שולחן לא תמיד צריך להזמין נגר. הרבה מהרהיטים בביתנו הם פשוטים יחסית, ובעזרת קצת יצירתיות ונחישות אתם יכולים לבנות דברים מדהימים גם בלי עיפרון באוזן. טוב זה לא לגמרי מדוייק חוץ מיצירתיות ונחישות תצטרכו גם כמה כלים חשמליים בסיסיים, חמישה כלים מרכזיים. כאן אפרט את שימושיהם ומגבלותיהם של כל אחד מחמשת הכלים שאני ממליץ לנגר החובב להחזיק בביתו. כך תוכלו לדעת האם הכלים העומדים לרשותכם יספיקו לעבודה שאתם עומדים לבצע או שעדיף שתתקשרו לנגר.


1. מברגה/מקדחה

הכלי הראשון וכנראה החשוב מכולם - המברגה כמובן, שתפקידה העיקרי הוא להבריג ברגים על מנת לחבר בין קרשים (או דברים אחרים) ומקדחה לקידוח חורים. בימינו בעולם הנגרות רוב המכשירים משולבים מברגה/מקדחה וישנם שני סוגים רלוונטים:


מקדחת/מברגת פוטר עם קלאץ'

למקדחה זאת מספר יתרונות מרכזיים. הינה בעלת ראש מתהדק ולכן אפשר להשתמש בה עם מקדחים במידות רבות, עם בסיס עגול משושה משולשל או ריבועי. קלאץ' שבעזרתו נכוון את עוצמת ההתנגדות בה אנחנו רוצים שהמברגה תעצור. למשל, כשנכניס בורג לעץ נרצה לעצור ברגע שראש הבורג שטוח עם המשטח אליו הוא חודר. ניתן לבחור בין שתי מהירויות. במהיר נשתמש על מנת לקדוח חורים בעץ ובאיטי לטובת קידוחים עמוקים בעץ קשה ולפעמים בברזל.


מברגת אימפקט

בדרך כלל תהיה קומפקטית יותר ומה שבאמת מיוחד בה וגורם לרוב הנגרים ובעלי המקצוע להשתמש בעיקר במברגות מסוג זה הוא המומנט הסיבובי שבפועל גורם לברגים להיכנס בקלות רבה ובחוזקה. החסרונות הם: הראש מתאים לביטים בעלי ראש משושה ובכדי להשתמש בביט שונה תצטרכו מתאם מיוחד (עקב השימוש הרב במברגות אימפקט בכל רחבי העולם היום מייצרים מקדחים בכל הגדלים בעל בסיס משושה). זוהי לא הדרך הבריאה ביותר להכניס ברגים לעץ, המומנט הסיבובי שבזכותו הכלי הזה הוא מהפכני יכול במידה מסוימת לפגוע בעץ ובתבריג ולהחליש את חוזק החיבור. במקרים מסויימים כאשר מחדירים בורג לחומר קשה במיוחד המברגה עלולה לשבור את ראש הבורג וכך תישארו עם בורג נעוץ ללא ראש שתתקשו להוציא בהמשך.לסיכום: כך או כך, מברגת אימפקט בגלל הנוחות או פוטר בגלל האפשרויות המרובות, כדאי מאוד שתהיה לכם לפחות אחת מהן, ושתכירו את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן כדי שתתאימו את אופן העבודה שלכם.


2. ג'יגסו (Jigsaw)

ג'יגסו, או כמו שקוראים לו בטעות בעברית ג'קסון והשם העברי הרשמי הוא מסור אנכי בעל להב דק וארוך המורכב במאונך על משטח הכלי ונע מעלה ומטה בתנועת אליפסה חדה.


יתרונותיו של הג'יגסו:

1. להב דק המאפשר חיתוך צורני בקלות יחסית. הפאזל הקלאסי שאנחנו מכירים באנגלית נקרא ג'יגסו פאזל, הצורות של חלקי הפאזל הן בדיוק צורות החיתוך שהג'יגסו מתמחה בהן. כלי קומפקטי ופשוט, נוח לשימוש מחוץ לבית ובפנים, בשביל שימוש בג'יגסו לא צריך שולחן רציני ולא הכנות מיוחדות כל עוד משטח החיתוך צמוד לעצם אותו אתם חותכים ומתחת יש עשרה ס"מ פנויים אתם חופשיים לעבוד.

2. מחוג לכיוון מהירות, נשתמש בו לפי סוג העץ, עצים רכים כמו אורן ופופלר נחתוך במהירות גבוה. עצים קשים כמו אלון ומייפל נחתוך במהירות איטית יחסית. כמו ההילוכים ברכב, הילוך נמוך מפעיל יותר כח והילוך גבוה יותר מהירות. חשוב להיות קשובים לכלי ולהשתמש במהירויות לפי ההרגשה.

3. מחוג לכיוון זווית הלהב, בשביל חיתוך צורני נשתמש בלהב בצורה מאונכת ואם נרצה חיתוך ישר נטה את הלהב לאחור.

4. אפשרות בחירה בין מבחר להבים, לדיקט ולמתכת נבחר להבים הם הרבה שיניים קטנות, לעץ מלא נשתמש בלהב עם מעט שיניים אך גדולות ואגרסיביות יותר.

חסרונותיו של הג'יגסו הם:

1. הלהב דק ומחובר למכשיר רק בצידו העליון גורם לחופש רב יחסית בצידו התחתון של הלהב, ומקשה מאוד על חיתוך ישר ומדויק.

2. הלהבים הסטנדרטים של הג'יגסו מוגבלים לחיתוך בעומק 5-6 ס"מ. אמנם קיימים להבים ארוכים יותר, אך כמעט בלתי אפשר לקבל חיתוך ישר ומדויק בעומקים אלו.


3. מסור עגול

להב המסור העגול היא בדרך כלל ברדיוס של 7-10 ס"מ. ידית המסור למעלה, מתחת ישנו משטח ברזל ישר אותו משעינים על העצם שרוצים לחתוך. ממשטח הברזל יוצא להב המסור לפי העומק שתחליטו.


יתרונות המסור העגול הם:

1. להב עגול ולא גמיש שמאפשר למסור חיתוך מדויק ב90 מעלות ולא תלוי בכיווני הסיבים והלחצים שמופעלים מהעץ.

2. משטח המסור מאפשר חיתוכי אורך מדויקים יחסית בעזרתם של סרגלים שאפשר לרכוש עם המסור ואפשר להכין בעצמכם.

3. אפשרות חיתוך בזוית של עד 45 מעלות.

4. החלפת להבים בקלות ואפשרות השחזה של להבים.

5. למסור שתי ידיות, הראשית מעל המנוע שם גם הדק ההפעלה והשניה לפני המנוע, זאת על מנת לקבל יציבות מרבית בזמן העבודה.

6. אפשרות כניסה מאמצע החומר לפתיחת "חלון".

חסרונות המסור העגול הם:

1. קשה מאוד להוציא קווי אורך ישרים ללא סרגל ולפעמים גם עם הסרגל.

2. נדרשת מיומנות גבוה וזהירות מרובה בהפעלת המסור.

3. כאשר יש לחץ על החלק האחורי של הלהב המסור מתקשה להתקדם, לכן בחיתוכים ארוכים נדחוף "קלינים" (טריזים) מאחורי המסור במטרה להרחיב את רוחב החיתוך ולאפשר למסור תנועה חלקה.


4. פטישון

זה הוא כלי ממשפחת המקדחות, הוא לא בדיוק כלי נגרות אבל לתלות דברים על הקירות בלעדיו יכול להיות בהחלט pain in the ass. המברגות הרגילות לא מותאמות לעשות חורים בבטון ולפעמים כמה שלא תזיעו ותנסו המקדחה מחליטה לעצור ולא תתקדם בשום אופן. פטישון, כשמו כן הוא, קודח ודופק בו זמנית. אולי זה נשמע כמו הבדל קטן וחסר משמעות אבל זה כל ההבדל. הפטישון הוא הכלי הנכון לקידוח בקירות בטון ובעזרתו תחדרו דרכם כמו חמאה. בנוסף, לפטישון ראש מיוחד לשימוש במקדחים יעודיים עם מחבר תואם מה שמבטיח אחיזה ויציבות מרבית.


5. משייפת קטנה

בהחלט כלי חובה לכל מי שרוצה לבנות ולשפץ רהיטים מעץ בביתו. ישנן משייפות רוטטות עגולות, מרובעות ומשולשות. בנוסף ישנם עשרות סוגים של ניירות שיוף ממוספרים לפי רמת צפיפות: מספר נמוך- גס וקשוח. מספר גבוה- עדין וחלק. רוב המלטשות הקטנות עובדות על חשמל. הבעיה עם המלטשות שעובדות עם סוללות היא מרכז הכובד שמשתנה והופך את השליטה למסובכת בהרבה.


המלטשת הנפוצה ביותר כיום היא העגולה המסתובבת-רוטטת, בשבילה גם קיימים מספר גבוה של ניירות שיוף ממספר 20 שאחרי שתעבוד איתו העץ יראה כאילו גירדת אותו על קיר שפריץ ועד מספר 2000 ששווה ערך לפוליש. בשלב הייצור וההכנה לצבע (או לכה) בדרך כלל נשתמש בניירות 80-220 ובין שכבות הלכה או הצבע נשתמש בניירות עד 400. מעבר לזה נשתמש רק למשטחים מיוחדים או לליטוש הפנסים ברכב.


לסיכום, היכרות עם הכלים הבסיסיים חשובה לכל נגר מתחיל, אך באותה המידה חשובים גם הסבלנות וההתנסות. אז אל תפחדו להתחיל ותזכרו להנות מהדרך.


יש לכם שאלות? הגיבו למטה..


***חשוב לציין: כל העצות מבוססות על ניסיוננו האישי. כמו כן מניסיונינו, כל הכלים שמוצגים בתמונות הם כלים מומלצים לנגר המתחיל מבחינת תמורה לעלות. למען הסר ספק, לא קיבלנו שום תמורה מחברת מקיטה דיוולט עבור הפרסום.

36 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page